Of’ta Eğitim ve Of Anadolu Lisesi

Eğitim medeniyetlerin gelişmesini sağlayan ana etkenlerden biridir. Eğitimin bireyi, aileyi, ailenin bulunduğu çevreyi kısacası toplumu ne denli etkilediği herkesin malumudur. Bu haftaki yazımda son yıllarda önemli mesafeler kat eden Of Eğitimini ve bu yükselişin baş aktörlerinden Of Anadolu Lisesi’ni anlatmaya çalışacağım. 

 

Son yıllarda yapılan yatırımlarla Of’ta eğitimin çağ atladığını, diğer ilçeleri geçerek sadece Trabzon’da değil Türkiye’de marka olma yoluna gittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu size abartı olarak gelebilir ama üzerinde duracağım veriler bu tezin doğruluğunu ispatlar yöndedir.

Büyüklerimiz anlatırdı hep köylerde yaşayıp da okumanın zorluklarını. Yağmur çamur demeden ayaklarında ince bir çift lastik dağ tepe aşarak okula gitme, birleştirilmiş sınıflarda  kalabalık bir mevcutla örgenim görme anılarını hepiniz duymuşsunuzdur. Şimdi bunlar bize masal gibi gelebilir ama ne yazık ki eğitim bir zamanlar bu seviyedeydi. Çok eskiye gitmeye gerek yok bundan 6-7 sene öncesinde Of’taki eğitim imkanlarının kısıtlı olduğunu kimse inkar edemez. Ama şimdi başımızı kaldırıp baktığımızda eğitimde çağ atlayan her geçen gün üzerine koyan bir Of’tan gururla bahsedebiliyoruz.

 

İlçe genelinde ihtiyaca karşılık veremeyen okulların yenilenmesi, hayırsever iş adamlarının desteğiyle yeni dersliklerin yapılması, eğitime destek veren iş adamları ve dernekler,  “Of’un Eğitimini Marka Yapma”  idealiyle gecesini gündüzüne katan cefakar idarecilerimiz bu başarıda önemli bir role sahiptir.

 

Bu önemli yatırımlardan bahsederken Nuhoğlu Vakfı’na ve Of Hayrat Derneği’ne ayrı bir parantez açmak gerekir.6-7 yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden Of ve çevresindeki ilçelerde öğrencilere kurs imkanı sağlayan Nuhoğlu Vakfı’nın ve üniversitelere yerleşen Oflu öğrencilere burs yardımında bulunan Of-Hayrat Derneği’nin yöneticilerine; her fırsatta Oflu olmakla övünen fakat Of’a tek bir çivi dahi çakmayan iş adamlarından olmadıkları için ayrıca teşekkür etmek her Oflunun boynunun borcudur.

 

Şüphesiz Of Anadolu Lisesi bu süreçte yapmış olduğu güzel işlerle eğitimde gelen  başarıda sancaktarlık yapmıştır. Eğitim kadrosundaki kalite, idarecilerin disiplini ve inancı Of Anadolu Lise’sini Türkiye’de zirveye taşımıştır. Türkiye genelindeki 7422 lise arasında  2013 yılı Lys ‘de Tarih branşında 1. olan Hüseyin Battal, Türk Dili ve Edebiyatı branşında 4. olan Yahya Özkök, Coğrafya branşında 13. olan Köksal Aydın  bu başarının niteliğini gözler önüne sermektedir.  “Zafer inananlarındır” parolasını kendilerine rehber edinen öğretmenler, idareciler Of’umuzu daha ileriye götürecek adımları atıyorlar. Bizim sadece yapmamız gereken onlara destek olmak.

 

Oliver Cromwell’in  “Daha iyi olmaya çalışmayan iyi olarak kalamaz” sözünden yola çıkarak daha çok çalışıp hep bir adım ilerisinin hayaliyle yaşamalıyız.  Herkes üzerine düşeni yaparsa Of’umuzun geleceğinin parıltısına kimse gölge olamaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
oflu hasan
oflu hasan - 6 yıl Önce

Çok önemli bir konuya parmak bastın kardeşim.Tebrikler

Oğlu genç
Oğlu genç - 6 yıl Önce

Gerçekten çok doğru.

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21