Of Hayrat Derneği

Bu yazımda sizlere merkezi İstanbul’da bulunan Of-Hayrat Derneğinin etkinliklerinden bahsetmeye çalışacağım.
 
Uzun yıllardır ilçemizin en aktif derneği olan Of-Hayrat derneğini ve etkinliklerini çok yakından takip etmeye çalışırım. Trabzon’da bulunduğum yıllarda Of-Hayrat Derneğini yakından takip etme şansım olmuyordu desem yerinde olur. Kocaeli’nde bulunmam nedeniyle boş zamanlarımda Cumapazarlılar derneğinde yönetici olmam nedeniyle sık sık İstanbul’a gidiyorum. Bu vesile Of-Hayrat Derneği yöneticileri ile zaman zaman Of için düzenlenen etkinliklerde görüşme fırsatımız oluyor. Of-Hayrat Derneğinin geçmiş başkan ve yöneticilerinin sadece isimlerini duymuştum. Başkan olarak mevcut başkan Mustafa SARAL’dan önce Ruhan ÇAKIROĞLU ile dernek binasında görüşme imkanımız olmuştu.
Dernekçilik tamamen gönül işidir. Ne kadar çalışsanız insanları mutlu etmeniz mümkün olmuyor. Geçmiş başkanlarımız da Of-Hayrat Derneği için ne büyük mücadeleler verdikleri Of-Hayrat derneğinin bugünkü durumundan belli olmaktır. Gerek mülk acısından ve gerekse diğer etkinlikleri ile İstanbul’un en aktif dernekleri arasında yer almaktadır. Derneğimizin bu konuma gelmesinde ebediyete intikal etmiş büyüklerimi rahmetle anıyor hayatta olanlara tüm hemşerilerimiz adına teşekkür etmek istiyorum. Derneğimizin bana göre en aktif rolü eğitime verdiği önemdir.

Öğrencilerimize azda olsa verilen burslar öğrencilerimiz için büyük bir nimet olduğunu düşünüyorum. Ancak burs konusunda dernek yöneticilerimizin çok araştırmacı davranarak burs hak etmeyen öğrencilerin elenmesini sağlayıp gerçekten ihtiyaçlı öğrencilere ödenen bursların artırılması gerektiği konularında çalışma yapmalarını düşünüyorum. Bugüne kadar referans olarak adımın yazıldığı ve burs talebi kabul edilen öğrencilerimizin sevincini birlikte yaşamanın mutluluğunu taşımaktayım. Bizler öğrencilik yıllarımızda çektiğimiz sıkıntıları geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza çektirmemek için uğraş vermekteyiz. Umarım çocuklarımız da bu çalışmalarımızı dikkate alarak yarının yöneticileri olup, güzel Türkiye’mize hayırlı işlerde görev alırlar. Sayın Dernek Başkanımız Mustafa Saral’ın eğitimle ilgili çok beğendiğim güzel sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. “Ülkemizde her geçen gün eğitimin önemi artmaktadır. Aileler çocuklarını meslek sahibi yapmak istiyor. İyi bir mesleği olan insanın geleceğinin de iyi olacağına inanıyorlar. Eğitimli, meslek sahibi insanın iyi bir ailesi olur, bunu biliyorlar. Aileler; çocuklarını iyi yetiştirmenin, gelecek kaygısından uzak, insanca bir yaşam imkânına kavuşmak anlamına geldiğini biliyorlar. Ailelerimiz böyle olmasını istiyor. Dolayısı ile iyi bir ülkede yaşamak, dünya insanı olmak, dünyada söz sahibi olan ülkede yaşamak her gencin ideali olmalıdır.”İfadeleri ile gençlerimize güzel mesaj veren sayın Saral’a teşekkür ediyorum.
Buraya kadar Of-Hayrat Derneğinin geçmişi ile ilgili az da olsa sizlerle bilgi akışı sağladığımı düşünüyorum. Hepimizin malumu olduğu üzere Of-Hayrat Derneği 2011 yılı içerisinde Olağan genel kurulunu yaparak yeni bir yönetimle göreve başladı. Tüm yönetimi tebrik ediyorum. Çok değerli dernek başkanı Sayın Mustafa Saral, Başkan Yardımcısı Sami Kılıç ve Genel sekreter Emrullah Tellioğlu gerçekten dernekte ön vitrinde canla başla çalışan değerli şahsiyetler. Kendilerine Of için verdikleri mücadele için teşekkür ediyorum. Tabiki sahne arkasında da görev alan çok değerli arkadaşlarımızda bulunmaktadır. İlçemizin sesini duyurmada emek sarf eden yediden yetmişe herkese teşekkür ediyorum. Bu ilçe hepimizin. İlçemize hizmet yapmak için ille de bir yerlerde görev almak gerekmiyor. Herkes elinden geldiği kadarıyla ilçemizin kalkınması için elini taşın altına koyarak hep birlikte ilçemiz için yapılacak güzel hizmetlere yardımcı olmak her Oflunun görevi olmalıdır. İlçemizden ülkenin birçok ilinde üst düzey yönetici ve siyasilerimiz vardır. Siyasi ayrım gözetmeksizin hepsine ulaşarak ilçemizin geleceği için plan yapmalıyız. Sadece dernekten almak için değil derneğe bir şeyler kazandırmak içinde yarış halinde olmalıyız.
 
Of-Hayrat Derneğinin 2012 Yılı etkinliklerine de değinerek yazımı sonlandırmak istiyorum. Bana göre bugüne kadar düzenlenmiş en büyük etkinlik 28 Şubatta Of’un kurtuluşu dolayısıyla Haliç Kongre merkezinde düzenlenen şölendi. Geçmiş yıllardaki organizasyon deneyimlerime göre birkaç protokol hatası dışında her şey fevkalade mükemmeldi. Protokol hatası olarak ifade ettiğim konuyu gelecekte bu tür eksikliklerin yapılmamsı acısından açmakta yarar görüyorum. Of için gecesini gündüzüne katarak cenazesinden düğününe, yaşlısından gencinse, kadınından kızına, kapsını halka açan ve toplumun her kesimi ile çok yakından ilgilenen ve her yerde ben Ofluyum diyen başta Of Kaymakamız sayın Tuncay SONEL bey ve Of Belediye Başkanımız Sayın Murat SARAL bey’ e protokolde yer verilmemsi bir organizasyon eksiliği olarak değerlendiriyorum. Gerçekten bana göre bahsettiğim iki isim Of için olmasa olmazlardan birileridir. Kesinlikle organizasyonda art niyet olduğu aklımdan bile geçmiyor. Bu tür büyük organizasyonlarda istem dışı hatalar olabilmektedir.
 
Derneğin diğer etkinlikleri ise Of dernekleri buluşması, Futbol turnuvaları, Tüm Oflularla Boğaz turu, kahvaltılarda eğitim panelleri düzenleyerek siyaset ve bilim adamları hemşerilerimize birlik ve beraberlik mesajı vererek Of ailesini zaman zaman bu tür etkiliklerle bir araya getirmek Ofluların birbirleriyle kaynaşmasını sağlamak için son derece güzel etkinliklerdir. Dernek yöneticilerimizi çalışmalarından dolayı kutluyor, bunda sonra yapacakları çalışmalarda başarılarının devamını diliyorum. Bir başka köşe yazımda buluşmak dileğiyle tüm okurlarıma selam ve sevgiler.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Bakkaloglu
Ömer Bakkaloglu - 4 yıl Önce

Yaşar arkadaşım,
gayet güzel yazdın ve anlattın.
Tebrik ederim.

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21