Bu Bir Zaferdir...

30 Mart 2014 günü yapılan yerel seçimlerden bahsediyoruz elbette. En baştan belirtmek isterim ki; bu seçim sonuçları, AK Partinin kesin bir zaferidir. Üç muhalefet partisinin aldığı oy toplamı ancak AK Partinin oyu kadar olmuştur. Muhalefeti bile imrendiren seçim müziği dombıra ile “Millet eğilmez, Türkiye yenilmez” sloganı da etkisini göstermiştir. Muhalefet bir türlü kabul edemese de, bu gidişle Türkiye’yi 2100 yılında da AK Parti yönetecektir. Şimdi hiç bir parti yenilgiyi kabul etmeyecek, her seçimde olduğu gibi ve siyasetin doğası gereği, yine herkes “kazandım” diyecektir.

Ancak kim ne derse desin; bu sonuçlardan sonra ahkâm kesmenin, eğip bükmenin hiç bir anlamı yoktur. Bu zafer artık gölgelenemez. Seçim sonuçları, herkesin kolayca anlayacağı net mesajlarla doludur. Sağduyusunu sandığa yansıtan, yakaladığı yaşam standardını kaybetmek istemeyen ve adeta AK yuvarları depreşen seçmen; ülkeyi belirsizliğe sürükleyen kirli siyasete itibar etmemiş, mesnetsiz iddialarla yapılan ithamları elinin tersi ile itmiş, son günlerin moda tabiriyle “he yav he” diyerek haritayı sarıya boyamıştır. Kürsüye çıkarak montajsız ve dublajsız bir ders veren milli irade, adeta kükremiştir. Kime güvendiğini, kime itibar etmediğini ve kime yol verdiğini açık açık söylemiştir. Hatta bazılarına ne yapması gerektiğini bile işaret etmiştir.

Seçimlerin üç kazananı; proje odaklı siyaseti benimseyen AK Parti, sarsılan zeminini güçlendiren demokrasi ve çok iyi paralar kazanan reklamcılar olmuştur.

Üç kaybedeni ise milletin nabzını okuyamayan ve tek projesi Başbakanı yıkmak olan muhalefet, geniş kitlelerin güvenini yitiren cemaat ve manipülasyon meraklısı olan ve güya aydın geçinen medya mensuplarıdır.

Dileriz ki kazanan da kaybeden de sonuçlardan gereken dersi çıkarır ve nihai mahkeme olan seçmen vicdanının mesajını doğru okur. 

Seçmenin en önemli mesajı, şüphesiz cemaate olmuştur. Aylardır red politikası güderek yürüttüğü kampanyada, son hafta kılıçları çeken ve artık kartlarını açık oynayan bu yapı, amacına ulaşamadığı gibi, attığı okların da bumerang etkisine maruz kalmıştır. Dualar beddualara galebe çalmış; abiler ve ablalar, balçıkla sıvamaya çalıştıkları güneşin parlaklığını engelleyememiştir. On sekizi büyükşehir olmak üzere kırk dokuz il merkezini kazanan AK parti, en kirli senaryoların hazırlandığı Ankara ve İstanbul’u tekrar almış, cemaat liderinin memleketi Erzurum’da bile % 60 oy almış, ilçesi Pasinler’i de kazanmıştır.

AK Parti oyları sadece tamamına yakını akrabası olan kendi köyünde beklenenin altında olmuştur. Cemaatin en etkili kalemi Gülerce kaybedilmiş, son GÜLEN, AK Parti olmuştur. Şu halde, paralel devlet yapılanması için “olağan şüpheli” olmayı bile kabul etmeyen cemaat, millet tarafından “olağan fail” konumuna sokulmuştur.

İkinci mesaj elbette yerinde saymayı başarı kabul eden ve işi pişkinliğe vurarak Başbakana istifa çağrısı yapan muhalefete olmuştur. Millet, milli iradeye uzanan elleri kırmış, Türkiye üzerinde oyun oynayanların oyununu bozmuştur. Normal şartlarda bir araya gelmesi imkansız olan, ancak anlaşılmaz şekilde birleşerek kırk cepheden Tayyip Erdoğan’a saldıran zıt kutupların; Stratejik, sosyolojik, teknik ve taktik işbirliğini ustaca bir hamle ile tuz-buz etmiştir. Demokrasinin önünü tapelerle tıkamak isteyenlerin tıpasını kapatıp “tape taklak” sandığa yuvarlamıştır.

Çözüm sürecine kilitlenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri, bu sürece karşı olan ve kimlikler üzerinden polarize siyaset yapan partilere, neredeyse sıfır çektirmiştir. Her seçimde vesayetçi bir yapıyla savaşarak ve sadece kendisiyle yarışarak üstüste dokuz seçimi kazanıp Dünyaya parmak ısırtan bir lideri, arka arkaya dokuz köyden kovmaya çalışan bir muhalefet, yer kürenin hiç
bir yerinde yoktur. “Ben neden az oy alıyorum?” diyerek öz eleştiri yapmak yerine “AK Parti neden fazla oy alıyor?” diye feveran eden, dahası sandık dışı oyunlardan, hatta darbelerden medet uman muhalefet, artık şapkasını önüne koyup düşünmek zorundadır. Ülkenin, milli meselelerde tek yumruk olabilen güçlü ve yapıcı bir muhalefete ihtiyacı olduğu ortadadır.

AK Partinin gücü, sadece Başbakanın karizmatik liderliğinden değil, proje bazlı siyaset yerine suçlama odaklı ve projeleri engellemeye dönük basiretsiz siyaset tarzı ile yıllardır doğru siyaset üretmeyi bir türlü öğrenemeyen muhalefet yüzündendir. Muhalefet, bu tarzı terk etmezse, AK Parti daha uzun yıllar bu ülkeyi rakipsiz olarak yönetecektir. Medya mensupları ve sözde aydınlara verilen mesaj da çok önemli tabi ki.

Aylardır yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Saymakla bitmez ama özet olarak üç örnekle yetinelim.
1)AK Partinin İstanbul mitingine gelen iki milyon kişiye ”az yediği için kısa boylu, aç” tanımı yapan, “bunlar temizlikçi Nesrin Abla, kapıcı Tahir Efendi” diyerek alay eden, tüm ters tepmelere rağmen halen milletin yüzde 45’ine “koyun” diyerek aşağılayan, “Aziz Nesin haklı” diyerek bayağılaşan seçkinci bir yapı var.

2)Seçim akşamı cemaat televizyonu STV’de, seçim sonuçlarını izliyorum. AK Partinin her seçimde açık ara kazandığı ve bu seçimde de bütün anketlerde en az % 55 gösterilen Kayseri'yi analiz ediyorlar. Sandıkların % 15’i açılmış. AK Parti % 60, en yakın rakibi ise % 29 oy almış görünüyor. Fark iki kattan fazla. Moderatör yorum yapıyor; “Burada sanırım! işlem tamam, başkan belli.” Yorumcu da cevap veriyor; “Bu çok iddialı bir tespit, her şey değişebilir.” Bir insan, ideoloji uğruna kendini nasıl bu kadar aptal durumuna düşürür. Anlayan varsa biri izah etsin lütfen.

3)Seçimin ertesi günü Sözcü gazetesinin manşeti; Ankara’da Tayyip’e büyük şok. CHP seçimi kazandı. İstanbul’da ise tablo değişebilir… 

Biten bir seçimin sonucu üzerinden bile 77 milyon insanla alay eden bu gazetenin, aylardır herkesi “yalancı” diye itham etmesi çok manidar değil mi? Yutkunmaktan başka ne yapabiliriz. Ne diyebiliriz. Bu zihniyete ne denilebilir ki. Canım Türkiye’min aydın profili bu ise yandı ki ne yandık…


YORUM EKLE
YORUMLAR
ZEKERİYA AKYILDIZ
ZEKERİYA AKYILDIZ - 6 yıl Önce

BU YAZARINIZA BİR YORUM YAZMIŞDIM BEGENMEDİNİZMİ YORUMUMU NEDEN YAYINLAMADINIZ

M.Ş.A
M.Ş.A - 6 yıl Önce

30 Mart Zafermi evet hısızların zaferi.Çok tuha hısızlık yapanları öven metnin yazarı sadece kendi tara olduğu için zafer olarak görüyor. Hırsızlığı yapanları zaferini öven insanlar ancak bizde olur. Tuhaf ......

zekeriya
zekeriya - 6 yıl Önce

bu memlekette nelerin itibar gördüğü ortada daha bir şey yazmaya gerek yok

ö.f.ç
ö.f.ç - 6 yıl Önce

bu arkadaş mailini bir yazsın cevap verelim...

Ahmet KARADENİZ
Ahmet KARADENİZ - 5 yıl Önce

ALLAH AŞKINA SAYIN YAZAR BU NASIL YAZI. BARİ AKP ÜYE KARTINI DA YAYINLASAYDIN. TAMAM HÜKÜMETE MEHTİYELER DÜZENİ GÖRDÜMDE, BU KADARINI GÖRMEDİM. YAZINIZI YENİ GÖRDÜM. GEÇ OLDU AMA YİNEDE YAZACAĞIM.
HERKES KONUŞUR AKP YER.
HERKES KONUŞUR AKP YUTAR.
HERKES KONUŞUR AKP ................

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21